Genel Formların Kullanımı

Talya Dökümanlar sitesinden
Atla: kullan, ara

Süzme(Filtreleme)

İlk satır filtreleme yapmak için kullanılmaktadır. Tek seferde birden fazla süzme yapabilirsiniz. İçerisinde geçen harflere göre süzme yapmak istiyorsanız “%” işaretini kullanmanız yeterli olacaktır. Aynı odada konaklayan ikinci ve diğer kişileri bulmak için ise direk bulmak istenilen misafirin ismini yazmak yeterli olacaktır. Misafir kaçıncı misafir olursa olsun listede belirecektir.

Küçük resim oluşturmada hata: Dosya bulunmadıKüçük resim oluşturmada hata: Dosya bulunmadı


Sıralama

Listeyi sıralamak için kolon başlıklarına tıklamanız yeterli olacaktır. Sıralamayı tersine döndürmek için yeniden kolon başlığına tıklayabilirsiniz.

Küçük resim oluşturmada hata: Dosya bulunmadı


Kolon Tasarımı

Kolon Tasarımı Kolonları görünür veya görünmez hale getirmek için liste ekranının sol üst köşesinde bulunan ufak kutucuğa tıklayıp (Örnekte KNO başlığının hemen solunda * işareti ile gösterilmiş.) açılan kutuda istediğiniz kolonu seçip kaldırmanız yeterli olacaktır. Kolonları her kullanıcı kendi hesabındayken Araçlar menüsünden “Kolon Tasarımını Kaydet” seçeneği ile kaydedebilirler. Her giriş aşamasında sistem kullanıcıları tanır ve ekranları kendi kolon tasarımları ile açar.


Küçük resim oluşturmada hata: Dosya bulunmadı


Liste başlıklarının olduğu alanda sağ tuş yaparak açılan pencereden Alan Seçici yi seçerek de istenilen sütun başlıkları listeye eklenip , araçlar menüsünün altından ” Kolon Tasarımını Kaydet “ diyeyerek kaydedilir.

Gelişmiş Arama

Gelişmiş Arama “<, >, arasında, hariç” gibi daha karmaşık bilgileri aramak için liste ekranında sağ alt kısımda bulunan Customize butonu kullanılmaktadır. Bu buton aktif değilse listenin altında yer alan ek filtre tuşuna basılarak aktif edilir ya da herhangi basit bir filtreleme yapılmasının ardından ekranda görünür.


Küçük resim oluşturmada hata: Dosya bulunmadı


Gruplama,Grup ve Liste Toplamaları

Listenin alt bölümünde gruplama butonunu görebilirsiniz. Gruplama butonuna basıldığında üst kısımda tüm ana gruplar belirecektir. Bu listeden mouse vasıtasıyla gerekli başlıkları alıp liste ekranına kaydırıp bırakmanız gruplamaya başlamak için yeterli olacaktır. Grup ve liste altındaki alt bilgilerin de kırılımları aynı şekilde genişletilerek açılabilir. Aşağıdaki örnekte; Konaklayanlar listesi Acentasına – Acentaların Oda Tipine ve Oda Tipleri içinde de Yetişkin sayısına göre gruplandırılmıştır. Gruplamalardan sonra Grup Alt Bilgi ve Liste Alt Bilgi tuşları kullanılarak mouse’un sağ tuşu yardımıyla toplam ve alt toplamlar da görünür yapılabilinir. Gruplama seçeneğinden vazgeçmek için yine Gruplama kutucuğuna tıklamanız yeterli olacaktır.


Küçük resim oluşturmada hata: Dosya bulunmadı


Listenin Çıktısını Almak

Ekranda düzenlemiş olduğunuz şekilde liste çıktısı almak isterseniz “Gönder” butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Küçük resim oluşturmada hata: Dosya bulunmadı


Sayfanın önizlemesi ekrana geldiğinde sayfa yapısını ayarladıktan sonra çıktıyı alabilirsiniz.

Tasarlanmış Liste Çıktısı Almak

Küçük resim oluşturmada hata: Dosya bulunmadı


Rapor tasarımını kendi isteğinize göre düzenleyip çıktısını almak ya da bilgisayarınızda dosya olarak saklamak isterseniz Gönder butonunun yanındaki ufak oku tuşlamanız yeterli olacaktır. Burada Listeyi Excel e Gönder seçeneğini seçip açılan Excel Kitapçığında dilediğiniz değişiklikleri yapabilir, çıktı veya dosya olarak saklayabilirsiniz.

Excel Çıktısı Örneği:

Küçük resim oluşturmada hata: Dosya bulunmadıHTML Çıktısı Örneği:

Küçük resim oluşturmada hata: Dosya bulunmadı


Tek veya Birden çok Kayıt Seçimi

Ekranda bir kayıt seçmek için mouse ile kayıdın üzerine bir kez tıklayabilir veya klavye vasıtası ile seçiminizi yapabilirsiniz. Birden çok kayıt seçmek için SHIFT tuşunu veya CTRL tuşunu kullanabilirsiniz. SHIFT tuşu ile ardışık birçok kayıt seçebilirsiniz. CTRL tuşu ile sırasız olarak birden çok kaydı seçebilirsiniz. Ctrl tuşu basılıyken yapmış olduğunuz karışık sıralı seçimler aşağıdaki gibi olacaktır.

Küçük resim oluşturmada hata: Dosya bulunmadı


Kayıt Ekleme, Düzenleme, Çoğaltma ve Silme

Küçük resim oluşturmada hata: Dosya bulunmadı


Bu tuşların tüm programda verileri istenilen şekilde çalıştırma gibi standart fonksiyonları bulunmaktadır.

“ Ekle ” tuşu yeni kayıtlar eklemek için kullanılır

“ Yenile ” tuşu kayıtların içeriğinde değişiklikler yapmak için kullanılır.

“ Göster ” tuşu seçili olan kaydın detaylarını görmek üzere içerisine girer ,değişiklik yapılamaz.

“ Sil ” tuşu seçili kayıt / kayıtları silmek için kullanılır.

“ Seç ” tuşu seçili olan kayıdı seçip diğer bir forma transfer etmek için kullanılır.

“ Çoğalt ” tuşu seçili olan kaydın aynı özelliklerde bir kopyasını oluşturur.

“ Yazdır ” tuşu bir listeler için özel tasarlanmış raporları açar.

“Gönder” tuşu listenin ekran çıktısını verir.

“Araçlar” tuşu liste form dizaynını açma, tasarım kaydetme vb gibi fonkiyonları içerir.

“Kaydet” tuşu formun kaydedilmesini sağlar.

“Kaydet ve Yeni” tuşu formun kaydederek boş bir rezervasyon formunun açılmasını sağlar.

“Kapat” tuşu listenin kapatılmasını ya da parametreye göre minimum olmasını sağlar.

Form Çıktıları

Tasarlanmış olan herhangi bir formu yazdırmak veya farklı formatlarda çıktısını almak için “Yazdır” tuşunu kullanırız. Yazdıra tıkladığımızda ekranda açılan pencere içerisinde daha önceden oluşturulmuş formatlarda çıktı seçenekleri gelir. Herhangi birini seçerek önce ekrana önizlemesini yapabilir ya da direk yazıcıya çıktısını gönderebilirsiniz. Form yazdır ekranlarında çıkan Tasarla (yetkilendirme dâhilinde) raporu arzu ettiğiniz formata getirebilmeniz için şematik olarak üzerinde değişiklikler yapmanıza izin verir.


Küçük resim oluşturmada hata: Dosya bulunmadı


Log Kayıtları

Elektrada her yapılan işlem güvenlik ve veri kaybını önlemek amacıyla Log Listesinde takip altında tutulur. Log’u görebilmek için her form ekranında sol üstte bulunan küçük anahtarcık sembolünün yanındaki Log kutucuğuna tıklamamız yeterlidir. Karşımıza kullanıcıların ve yaptıkları her türlü işlemin tarih ve saat sırası ile işlemlerin açıklamalarının bulunduğu bir pencere gelir.

Küçük resim oluşturmada hata: Dosya bulunmadıİşlem üzerindeki tüm değişiklikleri görmek için seçili işleme iki kere tıklamamız yeterli olacaktır. Satırlardaki cümlelerin sonundaki oklar o alanda değişiklik yapıldığını gösterir. Aşağıdaki örnekte kayıttaki oda numarası verilmiştir.

Logli.jpg


Form Güvenlik Ayarları

Formlardaki kullanıcı yetkilerini (kayıt görme, yenileme, silme, ekleme) düzenleyebilmek için form ekranının sol üstünde bulunan ufak anahtar sembolüne tıklamamız yeterlidir. Menüye girdiğimiz zaman kullanıcı gruplarının ve yetkilendirmelerinin bulunduğu ekran karşımıza gelir.

Küçük resim oluşturmada hata: Dosya bulunmadı


Araçlar Menüsü

Araçlar menüsü birçok fonksiyonu içermektedir.

Küçük resim oluşturmada hata: Dosya bulunmadıKolon Tasarımını Kaydet

Liste üzerinde yapılan kolon değişiklikleri araçlar menüsü altındaki “Kolon Tasarımını Kaydet” fonksiyonu ile kaydedilerek, listenin her zaman o şekilde açılması sağlanır.

Form Tasarımını Sil

Listeye yeni bir kolon eklendiğinde herkesin bu kolondan yararlanabilmesi için ilk exe güncellemesi sonrasında “Form Tasarımını Sil” fonksiyonu ile daha önce sabitlenen tasarımların iptal edilmesi sağlanır.

Zorunlu Alanları Seç

Bu satıra yazılmış olan alan isimleri, kullanıcıların içlerine herhangi bir bilgi girmeden çıkamayacakları alanları belirler. Rezervasyon girişi sırasında market ve kaynak kodlarının zorunlu tutulabilmesi vb gibi zorunluluklar bu fonksiyon ile tanımlanır.

Küçük resim oluşturmada hata: Dosya bulunmadı